Upravljanje s premoženjem
Sodite med tiste, ki velikokrat potarnajo: »Nimam denarja!« Če je tako in vas to moti ter obremenjuje, ker vam na koncu meseca ne ostane nič denarja, ste prezadolženi in si ne morete privoščiti tistega kar si želite, je skrajni čas, da vzamete stvari v svoje roke in se finančno opismenite.
Upravljanje s svojim premoženjem ni znanje, ki bi ga lahko pridobili med rednim šolanjem. Gre za znanje, za katerega se moramo potruditi sami. Na slovenskem knjižnem trgu je moč dobiti veliko literature tujih (mnoge med njimi so svetovne uspešnice) in domačih avtorjev. Nekaj koristnih nasvetov za izboljšanje finančnega položaja in za trdno držanje finančnih vajetih v svojih rokah, je strnjenih v tem zapisu.
Najprej plačajte sebi
Kdor ves prislužen denar takoj zapravi in mu ne ostane nič, ne more upravljati s svojim premoženjem, ker ga najverjetneje niti nima. Velja osnovno pravilo, da od vsake zaslužene vsote denarja takoj oddvojimo 5 do 10 % vsote. To naredimo npr. na začetku meseca, preden začnemo trošiti denar in ne na koncu, ko ugotavljamo, da smo pravzaprav vse potrošili. Teh 5 do 10 % predstavlja nedotakljiv fond, ki ga ne porabimo v nobenem primeru. Smiselno ga je vložiti v donosne finančne produkte, da lahko čez nekaj časa uresničujemo pravilo: ”naj denar dela za nas in ne mi za denar”. Pa brez izgovorov, da je denarja tako in tako premalo. Če je to res, si je potrebno poiskati vire dodatnega zaslužka.
Natančno načrtujte in vodite evidenco svojih izdatkov
»Razrežite« kreditne kartice
Plačujte z gotovino in si natančno vodite npr. dvige denarja na bankomatu in novo stanje na vašem bančnem računu. Pustite le eno ali dve kartici in jo uporabite v skrajni sili. Pri potovanju v tujini je nošenje kreditnih kartic sicer tvegano, vendar nam omogočajo, da v finančni zagati »pridemo« do denarja. Nikar pa ne plačujte potovanj in dopustov s kreditnimi karticami, ker bodo računi prihajali še dolgo potem, ko boste že »zdavnaj« doma.
Najemite zgolj dobre in ne slabih kreditov
Dobri krediti so tisti, pri katerih si sposodimo sredstva za nakup dobrin, ki se jim vrednost plemeniti, npr. nepremičnine. Slabi krediti so tisti, ki jih namenimo za nakup tistega, kar z dobo odplačevanja posojila izgublja na vrednosti, npr. avto ali kratkoročna potrošniška posojila za razne dobrine ali ugodnosti. Marsikdo si bo mislil: » Pa saj avto vendar nujno potrebujem! Do njega pa je možno priti le s posojilom.« Osnova za spremembo miselnosti je preoblikovanje osebnih vrednot. V kolikor smo med tistimi, ki pritrjujejo besedam znanega slovenskega psihologa Vida Pečjaka, ki pravi, da imamo Slovenci na prvih treh mestih naslednje vrednote: 1. avto, 2. avto, 3. avto, se bo težko odpovedati posojilu za novega jeklenega konjička. Finančno pismeni ravnajo obratno. Za začetek kupijo rabljen avto, ki je poceni, saj cena rabljenim avtomobilom drastično pade. Denar, ki bi ga ob najemu posojila namenili za plačevanje bančnih anuitet naslednjih 5 let, pa vlagajo tako, da se jim denar plemeniti. Nato avto kupijo ob najidealnejšem trenutku večnih popustov kar za gotovino.
Velja, če se zadolžujete zase, se zadolžujte za majhne vsote denarja, da ne bo vaša finančna stabilnost ogrožena. Če se zadolžujete za večje vsote, poskrbite, da jih za vas odplačujejo drugi, npr. najemniki vaše nepremičnine. Kadarkoli najamete večje posojilo, poskrbite tudi za osebno življenjsko zavarovanje. V primeru, da se vam kaj zgodi, družina ne bo ječala pod težo finančnih dolgov. Poznam zakonski par, ki je že ob gradnji hiše predvidel v spodnjih stanovanjskih prostorih, prostore za oddajanje bodočim najemnikom. Danes jima najemniki »odplačujejo« stanovanjsko posojilo.
Janez Balkovec v svoji knjigi »Skrb za osebno premoženje« tako navaja, da imamo naravni standard takrat, ko plačujemo pred nakupom, umetnega pa, ko plačujemo po nakupu.
Ne zapravljajte po nepotrebnem
Oblikujte rezervo za slabe čase
Mitja Glavnik v » Poštenem denarnem priročniku« navaja, da velja v kapitalizmu nenapisana zakonitost, da mora človek najprej poskrbeti zase, šele nato lahko pomaga sočloveku. Vemo, da bomo morali za lastno pokojnino poskrbeti sami z ustreznimi finančnimi vlaganji. Tudi službe so negotove in s tem naša socialna varnost. Zato velja, da je potrebno imeti vsaj dve do 12 plač privarčevanih, ki jih lahko koristimo v primeru brezposelnosti.
Morda se vam zdi zapisano prezahtevno, nerealno in neuresničljivo. Verjemite, ni. Začnite po korakih. Pri naslednji plači oddvojite nedotakljiv desetodstotni znesek in že to bo obetaven začetek vaše finančne svobode. Robert T. Kiyosaki, sicer avtor uspešnice »Bogati očka, revni očka« v svoji knjigi »Upokojite se mladi in bogati« ugotavlja, da je najbolj rušilna beseda na svetu jutri. Najpogosteje jo uporabljajo revni, neuspešni, nesrečni, bolni. Pravi, da je danes beseda zmagovalcev, jutri pa poražencev.
Začnite danes!
Maja Čebulj, superMAMI
Podobni članki:
DRUŽINSKA RAZMERJA – REJNIŠTVO
NIVEA Extreme Resist maskara za podaljšanje
Spolne Zlorabe